Antep'te Nerde/Ne Yenir? Nerde Yenmez?

Spontane bir yemek yeme kaçamağı yapmak için 1 gece kalmalı olarak Antep'e gittik. Her yerde, herkesin övdüğü meşhur yerleri deneme fırsatımız oldu. Bazıları hüsranla sonuçlandı, bazılarıysa enfesti. Öncelikle Pazar günü birçok restoranın kapalı olduğunu bilmeniz de fayda var. Biz bilmiyorduk... Pazar gittik... Bir damla gözyaşı... Yok yok yine de yaptığımız listeden ilerleyebildik. Buyrunuz Antep'te nerde ne yenir, nerde hiçbir şey yenmemeli:


Antep deyince herkes bir küşneme de küşneme diyor. Etle aram çok iyi olmasa da Tufan sever diye gidelim istedik, gerçekten çok çok övülen ve fikrine, damak tadına güvendiğim insanların söylediği tek yer Küşnemeci Halil Usta. Gel gelelim kendisi kapalıydı... İkinci damla gözyaşı...


Kardeşi olduğu söylenilen Küşnemeci Mehmet Usta'ya uçaktan inip öğle yemeği için attık kendimizi. Sonuç: Meh. Yani herhangi özelliği olan bir yiyecek, bir sunum, bir şey yoktu.Spesiyalleri simit kebabı ve küşnemeymiş. Yarım yarım ikisinden aldık. Salata ve pideyle geldi. Standarttı her şey. Tufan et sevmesine rağmen hoşlanmadı o yüzden yazdıklarıma güvenin...


Sonra dedik ki madem tadımız kaçtı, şu İmam Çağdaş'a gidelim de iki baklava yiyelim... Yani...Hiç beğenmedik. Bir de meşhur diye aşırı kalabalık, bir çayı 5 kez hatılatmamız gerekti. Bilenler zaten bir süredir buranın yemeklerinin fabrikasyon gibi olup özelliğini kaybettiğini söylemişti. Katılıyorum. Zaten Antep'te ağızlarınızın baklava ayarını bozacak güzellikte başka bir yer var. Paket alıp dönüşte getirdiğimiz için hiç fotoğraf çekmemişim lakin böyle bir lezzet yok. Koçak Baklava. MÜKEMMEL! Antep'le ilgili en doğru tavsiye bu olabilir. Zaten bilen biliyormuş, İstanbul'a sipariş bile verebiliyormuşuz.


Günün devamında müze gezdik, Bakırcılar çarşısı ve Zincirli Bedesten'de dolanıp yine çok çok çok methedilen Tahmis Kahvesi'nde durduk.

Hani kahve ne kadar kötü olabilir zaten, tabi ki çok güzeldi. Yeri de güzel, rahat oturabiliyorsunuz. Konumu da merkezi. Ertesi gün kahve için bir daha gittik hatta.


Gaza gelip Menengiç kahvesi istemesem daha iyi olurdu, orası ayrı. Kamera bile Türk kahvesine odaklamış. No Menengiç, Yes Türk kahvesi!

Sonra.. Geze geze yine karnımız acıktı.Aşina'nın yuvalama çorbasını çok okumuştum. Tam da böyle "Bir şey yiyelim de akşama da çok tıkanmayalım"lık bir şeye ihtiyacımız vardı. Bayıldık.

Akşam yemeği için bize çok önerilen, Antep'in de en şık ve keyifli 2 restoranından biri olduğunu okuduğum Bayazhan'a gittik.


Girişi itibariyle bayıldık. Meyhane tarafı ayrı, normal yemek bölümü ayrı. Kocaman bir avluyla birbirine bağlı bu yerler. Ve avluda hoparlörlerden eski Türkçe şarkılar çalıyor. Çok güzel bir ambiyansı vardı, yaz geceleri bayağı keyifli oluyordur.

Biz meyhane kısmına gittik. Yediğimiz her şey inanılmazdı. Hatırlayınca karnım acıktı.


Şu en soldaki şey bizi bitirdi. Koruk turşusu. Ekşi, tuzlu ve müthiş biri. Ortada muhammara, müthiş biri, sağda haydari, karakteristik bir aroması olan, egzantrik biri.Gavurdağ mükemmel. İÇLİ KÖFTE DELİLİK. Şalgamsa hayatımda içtiğim en güzel şalgamdı, kaydedin.

O kadar doyduk ki bir tane Adana kebap isteyebildik, hepsini bitiremedik de. O da çok çok güzeldi. Özetle Bayazhan kesin tavsiyemdir.


Ertesi gün sabah en yakın arkadaşımızın doğum yapacağı haberiyle uyanıp, uçağımızı daha erken bir saatle değiştirdik. Kahvaltı edip, Koçak'tan baklava alışverişimizi yapıp, Zeugma Müzesi'ni gezip acıkmak için çok uğraştık. Uğraştık çünkü Çulçuoğlu'na gitmek istiyorduk, yine çok önerilen, efsane olduğu söylenen bu kebapçıya gidemesek de bir diğer star, Antep'in bir tanesi Katmerci Zekeriya Usta'yla lezzet turumuzu sonlandırdık.
Burada kahvaltıda sütle katmer yeme alışkanlığı varmış, bize çok uymadığı için kahvaltı sonrası tatlısına gittik. Süte çok bayılmadığımızdan çayımızla kat kat kaymaklı, fıstıklı dev katmerin yarısını hüplettik. Katmer sevenlerin buraya gitmesi şart. Harikaydı.


Listede gidemediğimiz 1-Çulçuoğlu'nda kebap, 2-Metanet'te Beyran çorbası ve küşneme için de Halil Usta kaldı. Onlar için bir daha, günübirlik gideceğiz çünkü neden olmasın?

Umarım bizim bu listemiz sizin de işinize yarar.

Ağzımızın tadı bol olsun!


9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör