İyi Hissettiren 5 Sabah Ritüeli

En son güncellendiği tarih: 26 Haz 2019

Son zamanlarda kendim için bir günden beklentimin aslında iyi hissetmek olduğunu, bunun her şeyin özü ve temeli olduğunu düşünmeye başladım. Bu 5 madde benim 365 gün aralıksız uyguladığım veya mucizevi, akla gelmemiş bir ritüelin adımları değil, yalnızca benim bir gün kahve sırasında, trafikte, bankadayken bile kendimi huzurlu ve iyi hissetmemi sağlayan adımlar.

1) Kendi sistemime göre erken kalkmak


Özel bir şey, olmam gereken bir yer, yetişmem gereken bir uçak yoksa benim için gün 09:00'dan evvel başlamaz -kurumsal çalışmıyor oluşuma en çok şükretme sebebim-.

Ama şu da bir gerçek ki, normalden geç kalktığımda mutsuz, modu düşük ve enerjisiz oluyorum. Ve ne zaman biraz erken kalkayım da sahilde yürüyeyim ya da sessizlikte meditasyon yapayım desem o günü inanılmaz dingin, içimde tarif edemediğim bir durgun deniz haliyle geçiriyorum. Alıştığımız sistemler farklı olduğundan kimi için 9, kimi için 6, belki birileri için de 10.30'da kalkmak erken. Bu maddeyi herkes kendine göre kişiselleştirebilir. Gün bir kere başladı mı düşüncelerin, işlerin ve kafa yoğunluğunun arasında kendine zaman ayırmak oldukça güç olabiliyor. Erken kalkmak bu zamanı bana tanıdığı için hoşuma gidiyor ve tabi bir de yapmam gereken şeylere başladığımda saatin hala erken olduğunu görmek garip bir haz veriyor.2) Mavi ışıktan önce gün ışığı


Bunu daha çok yeni öğrendim ve uygulamaya başladığımdan beri zihnen doğru bir şey yaptığımı bilmekten midir bilmem, bayağı iyi hissediyorum. Biz black out perdelerle zifiri karanlıkta uyumayı seviyoruz. Önce telefonu alıp, neredeyse yarım saat onla uğraşıp sonra bir ara, yataktan kalkarken perdeyi açmayı bıraktım. Artık telefona elimi sürmeden perdeyi açıyor, günışığının gözümü rahatsız etmesinden keyifleniyor ve birkaç dakika sonra tüm günü beraber geçireceğim mavi ışığa, telefon ekranına bakıyorum. Bu güne daha sakin ve daha odaklı bir başlangıç yapmamı sağlıyor.
3) Su


Su burada iki amaçlı kullanıldı. Önce soğuk, gerçekten soğuk suyla yüzümü yıkamak üzerimden 'yataktan spatulayla kazınarak kaldırıldım' enerjisini temizliyor. Ardından da sosyal medya fenomeni limonlu su. Ben gerçekten bunu 8-9 senedir yapıyorum, vallahi popi oldu diye başlamadım. Bir bardak ılık suya(yarısına kadar kaynar koyup üzerine oda sıcaklığında su ekliyorum) yarım limonu çok da kendimi yormadan sıkıyorum. Son 3 senedir minnacık(bir tatlı kaşığı gibi) elma sirkesi de ekliyorum. Bilimsel olarak çok da bir şeyi yok diyen diyetisyen arkadaşlarım olsa da benim kendimde gözlemlediğim olumlu etkileri var. Bir kere sanki hiçbir şey yemeden bedenimi temizlemiş ve tazelemiş gibi hissediyorum. Midem ve bağırsağım gün boyu(pis bir şeyler yemezsem) rahat ediyor.
4) Meditasyon


Meditasyon başlı başına bir konu, ayrı bir başlık, hatta podcast bölümü de gelecek. İlk maddede çıtlattığım gibi günü iyi hissederek geçirmeme en büyük katkısı olan şey sabah meditasyonu. Gözünüzde büyütmenizi istemem. Pijamalarım ve deli topuzumla suyumu içtikten sonra bir koltuğa rahat bir pozisyonda yerleşip 10 dakika bile olsa nefesimi takip etmek, dikkatimi sadece nefes alışverişime vermek en sık yaptığım sabah meditasyonu. Yani kristaller, palo santo'lar, müzikler ve inanılmaz detaylı, derin bir meditasyon ritüeli olmak zorunda değil, en azından zaman kısıtlıysa. Bu basit sabah nefes egzersizi bile günümü son derece dingin, an'da ve odaklı geçirmemi sağlıyor.5) Müzik


Ne yapıyor olursam olayım, fonda duruma uygun bir müzik olmasına bayılıyorum. Evden aceleyle çıkacaksam bile en azından hazırlanırken mutlaka spotify'ımdan bir playlist açıyorum. Canım Spotify'da duşta söylenecek şarkılar diye bile playlist var zaten bu yüzden kendisi en sevdiğim app. Acelem yoksa kahvaltı hazırlarken, bir şeyler yerken, mail kontrol ederken, bulaşık makinesi boşaltır, doldururken non-stop mutlaka bir müzik çalar. Mutsuz şarkıları da çok severim ama sabah sabah değil. Güne başlarken genelde Spotify'dan Mutlu Türkçe Şarkılar, 2000'ler Pop veya Digiturk'ün Morning Coffee kanalını dinlemeyi tercih ediyorum. Günü geçirmek istediğim o iyi hisseden halime beni 3-4 dakikalık çok sevdiğim tek bir şarkı bile taşıyabiliyor. Mutlaka deneyin. Senelerdir hazırlanırken dinlemeyi en sevdiğim şarkı da, gülmeyin ama, Louie Austen'ın Glamour Girl'ü.Bu 5 madde bende gerçekten işe yarayan ve kendimi iyi hissetmek için bir şeyler yapmalıyım dediğim günlerin sabahında reçete gibi kullandığım ritüellerim. Denerseniz bence faydasını görürsünüz. Bana mutlaka haber verin, merak ederim. Sizin de böyle alışkanlıklarınız varsa yorumlara bekliyorum. Hepimize mutlu, güzel günler!

383 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör