Neden Hayatınızda Kristallere Yer Açmanız Gerek?Ev dekorasyonundan kadın aksesuarlarına kadar her yerde karşımıza çıkan ve aslında çok daha derin güce sahip birileri onlar. Eminim doğal taş formunda ametisti bi yerlerde görmüş, "sakinleştiriyor" diye duymuşsunuzdur. Ya da işte Himalaya Tuzu ışık görmüş, "enerji temizliyor" bilgisini almışsınızdır. Yalan değil ama fazlası var. Bir şey böyle çok ticarete dökülünce bize soğuma geliyor, değerli bir takım bilgiler böyle güme gidiyor. Bu yüzden bu konuda yazmak istedim. Uzmanı olmadan konuşacağım bir diğer konuya hoş geldiniz. Kendi araştırmalarım ve deneyimlerim üzerine yazdığımı belirtmek isterim.


Ben annem sayesinde tanıştım kristallerle. Kişisel gelişimle de. Ama ilgim ve bilgim pek çok şey gibi çok daha geç oluştu. Çocukluğumdan beri deniz kenarından taş toplamaya, saatlerce onları incelemeye, eve götürüp üzerlerine parlak oje sürüp onları öyle saklamaya bayılırım. Varmış bir sebebi işte. Onlar da doğal taş, kristaller de. Kristalleri 2-3 senedir okuyup, araştırıp kullanıyorum ve hissettiklerim sonucunda doğal taşların hepsinin gücüne oldukça inanıyorum. Bu yüzden siz de doğruları bilin ve faydalanın diye yazacağım.

Kristallerin her biri %100 doğadan geldiği için, doğadan olan her şey gibi iyileştirici, dengeleyici, kökleyici ve şifalandırıcı güce sahip. Sadece doğal olaylarla şekli değişen, kırılan, farklı parçalar haline gelen, parlayan, matlaşan, inanılmaz güzellikte şeyler. Bir gün bir doğal taşçıya sadece bakmak için bile olsa gitmenizi tavsiye ederim.(Ben tüm taşlarımı Eminönü'nde, Alibaba'dan alıyorum.) Ve aslında insanlar eski çağlardan beri kristallerden yararlanmış. Kendilerine özel frekansları olduğu ve her birinin biricik bir enerji yaydığı da bilimsel araştırmalarla kanıtlandı, araştırabilirsiniz. İsterseniz Lara Tuksal'ın kristaller hakkında bilgi veren videosunu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=syhS47aDDtYİşte bu sebeple artık Dünya'nın birçok yerinde kristalle şifa bir tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılmakta. Ben de onu meditasyonlarımın bir parçası haline getirmek, uyumadan önce sakinleşmek, hayatımda bir alanda dengesizlik hissediyorsam onu dengelemek, bir yerim ağrıyorsa onu iyileştirmek gibi amaçlarla kullanıyorum.

Lakin her şeyden önce bu taşların temizlenmesi ve bakımı geliyor. Çünkü siz onları alana kadar bulundukları ortamın, onu elleyen herkesin enerjisi üzerlerinde birikiyor. Her taşın temizlenmek ve sonra aktive olmak için ihtiyacı değişse de ben biraz internetten araştırdım, daha çok da Ece Targıt'ın önerilerini dikkate aldım. Siz de onun verdiği bilgilerden yararlanabilirsiniz. https://ecetargit.com/2019/01/23/kristaller-enerjileri-bakimlari-ve-etkileri-yoldayiz-geliyor-musun/

Ben hangi taşları, nasıl, ne için kullanıyorum?

Sadece yumuşak bir kalp ve enerjiyle uykuya geçmek, ya da kendimi pamuk gibi hissetmek istediğimde pembe kuvarz,

Zihnen dinginleşmeyi, enerjimin pozitife dönmesini istediğimde ametist,

Üzerimde biriken enerjiyi temizlemek istediğimde selenit,

Stresli bir dönemdeysem bunu azaltmak için kırmızı akik ve siyah turmalin,

Yine stresi kontrol etmek ve gücü, enerjiyi dengelemek için kalsedon,

Odaklanmak, konsantrasyonumu sağlamak için turmalin,

İletişimsel sorunlar, kendimi ifade etmekte problem hissediyorsam, kaygılıysam lapis lazuli,

Dengelenmek için yeşil florit,

Düşük enerjide ve hayattan keyif almayan bir haldeysem aventurin.


Çoğunu avcumda tutarak meditasyon yapıyorum veya basit bir farkındalıkla nefes egzersizi yaparak kullanıyorum. Ama bazen de içimden bir taşı rengine göre vücumdaki bir çakraya koymak geliyor, o çakranın şifalanmaya ihtiyacı olduğunu hissediyorum. İşte herkesin kolay bir şekilde anlayıp yararlanması için sadece renkler ve çakralarının konumlarının olduğu bu fotoğrafı paylaşıyorum. Başlangıç için buna bakarak doğru renkteki taşı doğru çakraya koyup yatıp nefes alıp vermeniz bile yeterli olacaktır bence.Kendi söylemek istediklerim dışında, Readers Digest'te yayınlanmış, bu konudaki güzel bir yazının işe yarar gördüğüm kısımlarını çevirip özetledim. Orjinaline burdan bakabilirsiniz: https://www.rd.com/health/beauty/healing-crystals/


Kristaller Dünya yaratıldığı ilk günden beri varlar. Onlar sizin dünyanıza yeni giriyorsa da, siz onlar için yeni değilsiniz yani.

Kristallerin kendilerine özel enerjileri ve frekansları insan vücudundaki 7 çakrayla uyumlu. Örneğin boğaz çakrası kendini ifade etmenin ve iletişimin çakrası ve rengi mavi. Bu alanda bir tıkanıklık hissediyorsanız mavi renkli taşlar çakranızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Lapis Lazuli mesela, ya da akuamarin bir kolye. Veya sakral çakranız zevk ve tutkunun çakrasıdır. Hayatınızın bu alanında bir blokaj hissediyorsanız turuncu renkli taşlar, karnelyan veya turuncu safir faydalı olabilir.

Kristaller şifalandırır. Eski çağlardan beri bu konuda taşlardan yardım alınır. Özellikle Ayurvedik tıpta kristal enerjisi fiziksel, duygusal ve metafiziksel dengesizlikleri düzenlemede kullanılır.

Kristaller rahatlatır. Örneğin ametist, ay taşı veya hematit doğal olarak rahatlatan ve sakinleştiren bir enerji yayar. Ruhunuzda "dur, nefes al ve dinle" diyen bir kısım vardır. Kristallerin enerjisi bunu hatırlatır, kaosun ortasında bile huzur bulabileceğinizi gösterir.

Kristaller romantik ilişkilere de iyi gelir. Kalp çakrası sevginin merkezidir. Pembe ve yeşil taşlar bu çakranın frekansıyla uyumludur. En popüler kristallerden biri olan pembe kuvarz koşulsuz sevginin taşıdır.

Kristaller zihni temizler. Zihinsel netlik ve odaklanma için dikkatle nefes alarak elinizde kuvarz taşı tutmayı deneyin.

Eviniz için;

Koruyucu: Siyah turmalin koruyucu güçte bir kristaldir.

Detoks etkisi: Herkesin evinde olması gereken bir kristaldir selenit. Çok kuvvetli bir enerji temizleyicidir. Nasıl belli taşlar belli çakraları destekliyorsa aynı şekilde sizin dışınızdaki çevrenin enerjisini dengelemeye ve iyileştirmeye de yardımcı olurlar. Feng Shui felsefesinde de önemli bir konu bu. Evinizde bir köşede bu amaçla kristallere yer verebilirsiniz.


Hala kristallerle ilgili bir sorunuz varsa PES! Şaka şaka. Bana yazın, elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım. Sevgiler!

106 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör